Međunarodni dan drveta je jedna od najvećih manifestacija posvećenih zaštiti svjetskih šumskih bogatstava i obogaćivanju ljudske okoline sadnjom drveća.
Ideja o obilježavanju ovog dana nastala je 1872. godine. Američki novinar i aktivista Julius Sterling Morton objavio je 1872. godine Rezoluciju o Danu drveta, pozivajući državu Nebrasku da ovaj dan obilježava svake godine.
Godine 1951. Ujedinjene nacije odlučile su proglasiti Međunarodni dan drveća. Prve akcije sadnje drveća tim povodom sprovedene su u Njemačkoj 25. aprila 1952. godine. Danas mnoge zemlje širom svijeta obilježavaju Dan drveta, obično u proljeće, iako datum varira ovisno o klimi i početku sezone sadnje drveća.
Cilj događaja na ovaj dan je podizanje svijesti među stanovništvom, posebno mladima, o ogromnom značaju drveća za globalnu klimu, našu planetu i za svakog pojedinca.
Naši članovi, šumarski radnici i zainteresovani građani su u sklopu borbe za zaštitu šumskih bogatstava i ove sezone organizovali brojne akcije pošumljavanja širom BiH.
Radnici KJKP “Sarajevo Šume”, studenti i profesori Šumarskog Fakulteta u akciji pošumljavanja na Igmanu, (ŠGP “Trnovsko”), mart 2025.
Dan planete Zemlje obilježava se 22. aprila i podsjeća nas na važnost očuvanja naše planete te na neophodnost održivog odnosa prema prirodnim resursima. Obilježavanjem ovog dana odaje se počast postignućima ekološkog pokreta i podiže svijest o potrebi zaštite prirodnih resursa Zemlje za buduće generacije.
Prvi Dan planete Zemlje održan je u SAD, u Philadelphiji, 22. aprila 1970. na inicijativu senatora Edmunda Muskieja. Glavni pokretač obilježavanja Dana planete Zemlje je globalna nevladina organizacija Earthday.org. Ovogodišnji moto glasi „Naša snaga, naša planeta„ i predstavlja poziv svim akterima da intenziviraju svoje napore i do 2030. godine utrostruče proizvodnju i upotrebu električne energije iz obnovljivih izvora.
Članovi Samostalnog sindikata šumarstva, prerade drveta i papira BiH u sklopu svojih sektora, kao svoj aktivni doprinos spašavanju naše planete, izrazitu pažnju poklanjaju borbi protiv deforestacije i prekomjernog iskorištavanja šumskih resursa. I ove godine u martu i aprilu su na području više šumarstava organizovane akcije pošumljavanja u cilju obnove ovog neprocjenjivog prirodnog bogatstva.
Sa ovogodišnje akcije pošumljavanja u općini Konjic, lokalitet Galjevo, iznad sela Homolje, 22.3.2025.
Svim radnicima i radnicama, građanima i građankama koji slave, Samostalni sindikat šumarstva, prerade drveta i papira BiH od srca čestita Vaskrs i Uskrs u želji da ove praznike provedu u dobrom zdravlju, ljubavi i slozi sa svojim bližnjima.
Neka nas ovakvi trenuci radosti međusobno povezuju i jačaju našu međusobnu solidarnost, zajedništvo i borbu za dobro svih nas koji u ovom društvu zajednički živimo.
Svim radnicima i radnicama, članovima i članicama, građanima i građankama islamske vjeroispovijesti Samostalni sindikat šumarstva, prerade drveta i papira BiH čestita ramazanski bajram. Neka ovaj praznik bude nova snaga ljubavi i sloge, jačanja zajednice i solidarnosti sa svim ljudima dobre volje te povod za okupljanje i međusobnu podršku u borbi za boljitak našeg društva.
Međunarodni dan šuma ili Svjetski dan šuma obilježava se svake godine 21. marta. Ovaj je datum ustanovljen 1971. godine, kada se obilježavao kao Dan šuma, na inicijativu Evropske poljoprivredne konfederacije, kako bi se istaknula važnost drveća i brojne dobrobiti šumske vegetacije.
Svjetski dan šuma usvojila je Opća skupština Ujedinjenih nacija 2013. godine kako bi se ojačala svijest zajednice o važnosti šuma te doprinijelo njihovom očuvanju i održivom gospodarenju. Šume su jedan od najsloženijih kopnenih ekosistema. Predstavljaju prirodno stanište brojnim biljkama, životinjama, gljivama i mikroorganizmima, zbog čega imaju izrazitu slojevitost, ali i međusobnu povezanost svih članova zajednice.
Šume predstavljaju jedan od najsloženijih ekosistema na Zemlji i prirodni resurs od izuzetne važnosti za čovjeka, ali i za cjelokupnu biološku raznolikost.
Članovi Samostalnog sindikata šumarstva, prerade drveta i papira BiH svojim redovnim aktivnostima kao i vanrednim programima pošumljavanja, posebno ulažu napore u obnovu ovog veoma važnog prirodnog resursa, što će biti realizovano i ove godine u sklopu više organizovanih akcija.
Nove tradicionalne ženske profesije: rušenje barijera i stereotipa
Globalna kampanja „Žene u zanatima“, koju je BWI (Međunarodna konfederacija radnika u građevinarstvu i drvnoj industriji) pokrenuo 2020. godine, ima za cilj da ohrabri žene za karijeru u građevinskom sektoru i drugim oblastima u kojima dominiraju muškarci, kao što su građevinski materijali, prerada drveta i šumarstvo. U ovim industrijama historijski je evidentna nezastupljenost žena, što je često vodilo do teških uslova rada i prevladavajuće kulture koja obeshrabruje žene da se bave karijerama unutar navedenih sektora privrede.
Oblast kao što je ova, u kojoj dominiraju muškarci može odvratiti žene od toga da slijede svoje ambicije po pitanju karijere, posebno kada se u tu tematiku upletu i tradicionalne rodne uloge. Stoga je ključno da planiranje karijere bude inkluzivno i bez rodnih stereotipa, što bi omogućilo radnicama i radnicima, bez obzira na njihov spol, da slijede svoje želje i iskoriste svoje vještine i interese.
Povodom preksutrašnjeg Međunarodnog dana žena 2025. godine, BWI i njegove članice, u koje spada i SSŠPDP BiH, uporedo sa sindikalnim aktivizmom svoje aktivnosti posvećuju i uklanjanju ovih stereotipa i isticanju uspješnih priča žena koje su izgradile karijere u sektorima BWI-ja. Kampanja ima za cilj da pokaže ne samo postignuća ovih žena, već i istrajnost koju one pokazuju u prevazilaženju barijera sa kojima se suočavaju u zanimanjima koja nisu tradicionalno predviđena za ovu populaciju.
BWI i organizacije koje su njegove članice pozivaju svoje članstvo i podružnice da se uključe u različite aktivnosti za mobilizaciju aktivistica i aktivista povodom Međunarodnog dana žena, što uključuje:
Posjete stručnim školama: Podružnice se ohrabruju da posjete ustanove za stručno obrazovanje i podijele inspirativne priče o uspjehu žena koje rade u sektorima BWI-ja i njegovih članica kako bi motivisale učenice i ponukale na preispitivanje unaprijed stvorenih poimanja o rodnim ulogama u pojedinim strukama.
Organizovanje posjeta na radnom mjestu: Tako što će upriličiti razgovore sa ženama koje su već zaposlene u ovim oblastima, podružnice mogu istražiti strategije za privlačenje više žena u sektore BWI-ja i njegovih članica.
Evidentiranje i objavljivanje aktivnosti na društvenim medijima: Članstvo i podružnice se pozivaju da dokumentuju svoje aktivnosti povodom Međunarodnog dana žena, uz korištenje vizuelnih materijala BWI-ja te da podijele svoja iskustva na platformama društvenih medija.
Hashtag #BWIWomenSkills će poslužiti kao tačka okupljanja za ovaj globalni pokret.
Kroz ove inicijative, BWI ima za cilj da doprinese širem cilju postizanja promjena, koje podrazumijevaju društvo u kojem svi pojedinci mogu napredovati u svojim odabranim oblastima bez ograničenja koja predstavljaju zastarjeli rodni stereotipi.
Samostalni sindikat šumarstva, prerade drveta i papira BiH se priključuje ovoj kampanji kojoj će doprinijeti odgovarajućim aktivnostima među svojim članstvom i organizacijskim tijelima.